.: KOMANČOVÉ :.


K
O
M
A
N
Č
O
V
É

Komančové v AOE III

historie Komančů

výskyt : Skalisté hory, Texas, Velké pláně

vylepšení :

Komančtí mustangové
- Kavalerie je o 10% rychlejší
Obchodní řeč Komančů
- Všechny zkoumané položky tě stojí o 10% méně peněz
Komančský výběrový chov koní
- Kavalerie má o 10% více životů
společenství komančských válečníků
- Komančský jízdní lučištník má o 25% více životů
- Komančský jízdní lučištník má o 25% silnější útok
Mistrovští Komančové
- Komančský jízdní lučištník má o 40% více životů
- Komančský jízdní lučištník má o 40% silnější útok

Komančský jízdní lučištník

Komančský jízdní lučištník je rychlou jednotkou domorodé kavalérie, disponuje slušným počtem bodů zdraví a má značný dostřel. Jednotky těchto lučištníků jsou obzvláště vhodné proti nepřátelským jízdním střelcům. Lukostřelci Komančů způsobují největší škody nepříteli při boji na dálku a je v zájmu hráče tento odstup od nepřítele udržovat.

Komančové se patrně odštěpili od kmene Šošonů a následně se přesunuli na Velké pláně. Právě tam, na jihu Texasu, se díky Španělům poprvé setkali s koňmi, kteří se stali nedílnou součástí jejich životů. Každý muž trávil většinu svého života obkročmo na koňském hřbetu a bohatství jeho rodu bylo vyjádřeno v koních. Komančové úspěšně bránili svou zemi před evropskými přistěhovalci takřka po sto let. Odráželi tehdy stále další a další vlny osadníků. Komančové bojovali a lovili z koňského hřbetu pomocí krátkých luků, oštěpů a kryli se štíty potaženými bizoní kůží.

Komančský jízdní lučištník

Komančové v AOE III

historie Komančů

V době před příchodem Evropanů byli Komančové součástí kmene Šošonů obývajícího povodí řeky Platte ve východním Wyomingu. Koncem 17. století získali koně a začali se, jako samostatný kmen, přesídlovat na jihozápad. Nakonec získali kontrolu nad rozsáhlým územím, rozpínajícím se od západní Oklahomy, přes úzký pás Texasu, až po Nové Mexiko. Tato oblast byla tehdy známá jako Komančérie.

Stali se z nich zkušení jezdci jižních plání, kteří zručně zacházeli s oštěpem, lukem a šípy. Jejich kmen rostl, neboť lov bizonů s pomocí koní zajišťoval dostatečný přísun potravin. Chovem a kořistěním vytvořili ohromná stáda koní, zvláště si cenili strakatých a malovaných koní. Získali si pověst divokých a nelítostných válečníků, ať už jako nájezdníci, nebo obránci vlastních zásob.

V 18. století většinou vedli Komančové války proti sousedním kmenům, zvláště proti Apačům, a také proti Španělům usídlenými v Santa Fé, Texasu a Mexiku. Když se Američané dostali až do Texasu, dostali se Komančové s nimi hned do konfliktu. Byla podepsána řada dohod s republikou Texas, Spojenými státy a státy Konfederace, ale bílé osadníky nemohlo nic odradit v další expanzi na jejich území, což mělo za následek další boje. Nakonec byli Komančové oslabeni chorobami a zlomeni tvrdými vojenskými akcemi. Byli přemístěni do rezervace, ale většina jich odešla a smísili se s bílými osadníky.

.: KOMANČOVÉ :.